Slimības naudas aprēķins var iet pēc:
Aprēķina algoritms nosaka pieņemto darba samaksas sistēmu organizācijā.
Grins5 programmā paredzēti divi pielāgojumu varianti:
Slimības dienās var tikt atzīmēti līdz aprēķinam. Slimības naudas aprēķins ir pieejams arī dienām, kurās nav uzrādīti SA apzīmējumi. Pēc aprēķiniem par slimības dienām tiks veikta dienu izkārtošana darba laika tabelē.
Aprēķinot slimības naudu, darba stundas tiks ņemtas no:
( Informācijas avotu uzskaitīšana par darba stundām ir prioritātes kārtībā. Nākamajam punktam programma pāriet, ja pašreizējā punktā nav atrasta informācija )
Šajā darba režīmā programma ļauj saglabāt stundas darba laika uzskaites tabulā dienās, kas atzīmētas kā slimokases dienas.
Aprēķinot slimības naudu, darba stundas tiks ņemtas no:
( Informācijas avotu uzskaitīšana par darba stundām ir prioritātes kārtībā. Nākamajam punktam programma pāriet, ja pašreizējā punktā nav atrasta informācija )
1055. opcija darbojas, ja ir ieslēgts 282. parametrs. Šajā režīmā darba nespējas laika uzskaites tabeles stundas netiek ievietotas un stundu atlase no plāna (kalendāra) nenotiek.
Ja darbinieks nostrādājis kādas stundas dienā un šajā pašā dienā noformējis slimības lapu, tad grāmatvedis to var atzīmēt, aprēķinot slimības lapu.
Slimības lapas aprēķina formas kreisajā apakšējā stūrī slejā "Fakts" jānorāda nostrādāto stundu skaits slimības lapas pirmajā dienā. Stundu summa no kolonnas "Fakts" pēc aprēķina tiek pievienota darba stundām algas kartītē. Piemaksas par nostrādātajām nakts stundām slimības lapas pirmajā dienā nav. Ja darbinieks slimības lapas pirmajā dienā nostrādājis nakts stundas, tad grāmatvedim piemaksa par šīm stundām jāiemaksā ar roku algas kartītē. Ja pirmajā slimības lapas dienā darbiniekam ir virsstundas (nostrādājis ar pārstrādi visu dienu), tad piemaksa par virsstundām grāmatvedim jāveic manuāli.
Pēc slimības lapas aprēķina tabelē parādīsies slimības lapas pirmajā dienā nostrādāto stundu iezīmēšana. Iezīmēšana – 2 cipari caur svītru “|”, nostrādāto stundu skaita pirmais cipars, otrais stundu skaits pēc plāna šajā dienā.
Ja darba laika uzskaites tabelē pirms slimības naudas aprēķinam jau bija ievietotas stundas slimības lapas pirmajā dienā, tad programma tās automātiski pievienos slimības lapas aprēķina veidlapā. Ja slimības lapas pirmajā dienā stundas ir ierakstīti ar svītriņu, tad programma to atlasīs nostrādātajām stundām (fakts) un stundām pēc plāna (plāns). Ja tabelē slimības lapas pirmajā dienā ierakstīts viens cipars, tad programma to novērtēs kā stundas pēc plāna. Ja slimības naudas aprēķina procesā grāmatvedis veiks izmaiņas nostrādātajās stundās slimības lapas pirmajā dienā, tad programma pārrakstīs tabelē stundas no slimības lapas aprēķina formas.
Var tāpat norādīt stundas slimības lapas B pirmajā darba dienā.
Tabele un algas kartīte šajā gadījumā izskatās šādi:
Ja 888. parametrā ir noteikta ķeksīša, tad slimības naudas aprēķināšanai darbinieka pirmajā darba mēnesī tiks izmantota minimālās algas vērtība valstī. Minimālās algas vērtība tiek ņemta no nodokļu tabulas.
Ja 888. parametrā nav noteikta ķeksīša, slimības naudas aprēķins pirmajā darba mēnesī tiks aprēķināts no nostrādātajām dienām pirmajā mēnesī. Aprēķinot slimības naudas uzrēķinus, tiks pārbaudīts slimības sākuma datums un darbinieka uzņemšanas datums. Ja pieņemšanas darbā mēnesis sakrīt ar slimības sākuma mēnesi, tad vidējās algas aprēķināšanai programma ņems algu par dienu skaitu no darba uzsākšanas datuma līdz slimības sākuma datumam. Ja šim nodarbinātajam pašreizējā mēneša algu nav aprēķinājis grāmatvedis, tiks izsniegts brīdinājums, ka jāaprēķina alga.
Ja jaunpieņemts darbinieks saslimis pirmajās darba dienās - LV portāls (lvportals.lv)