Forma "Atvaļinājumu rezerve" tiek izsaukta no lietotāja darba izvēlnes rindas "Atvaļinājumu rezerve".
Forma paredzēta, lai noteiktu nākamā gada darba devēja sociālās nodokļa summas un atvaļinājuma maksājuma rezerves summas noteikšanai.
Veidlapa aprēķinu veic par katru darbinieku.
Veidlapa uzskaita darbiniekam pienākošās ikgadējā atvaļinājuma dienas. Uzskaite tiek kalendāra dienās. Dienu skaits sākas no nodarbinātā pieņemšanas datuma. Katru mēnesi neizmantoto ikgadējā atvaļinājuma dienu skaitu palielina par 2,33 kalendāra dienām. Par 12 mēnešiem darbiniekam aprēķinās
2,33 * 12 = 27,96 atvaļinājuma kalendāra dienas.
Lai kompensētu gada laikā uz noapaļošanas rēķina zaudētās 0,04 kalendāra dienas, var veikt 1 reizi gadā dienu korekciju uz 0,04 kalendāra dienu ailē "Sākuma korekcija".
Sleju vērtība:
Vidēji - uzkrājumu summa vidējam aprēķinam
Dienas - dienu summa vidējam aprēķinam
Stundas — vidējā aprēķina stundu summa
Vidējā izpeļņa– vidējās izmaksas par dienu. Vidējās izmaksas = vidējās/dienas
Vidējās izpeļņas korekcija – vidējās izpeļņas summas par dienu.
Uzkrājumu summa vidējā aprēķināšanai (1. sleja), dienu summa (2. sleja) un stundu summa (3. sleja) par periodu atvaļinājumu rezervē sakrīt ar atvaļinājuma vidējā aprēķināšanu datumā +1.
Dati vidējā aprēķināšanai tiek ņemti no darbinieka algas kartes.
Ja nodarbinātajam ir vairākas likmes, slejās norādītās dienas un stundas ir atkarīgas no parametra 891 vērtības. Iestatījuma tabulas “Dienas par periodu ņemt no darba laika uzskaites kartes”. Noklusējuma iestatījums ir izslēgts. Darbiniekiem ar vienu likmi parametra 891 statuss neietekmē dienu skaitu.
Darbiniekiem ar vairākām likmēm un uzkrājumu ķeksīti “summēt stundas”:
1) ja 891. parametrs ir izslēgts - dienas un stundas summē pēc visām likmēm
2) ja parametrs 891 ir ieslēgts - stundas summē pēc visām likmēm, bet dienu summā savāc no tabulas katrā mēnesī reāli nostrādātais dienu skaits pēc likmēm, ņemot vērā krustojumus.
Atvaļinājumu rezervē tiek vāktas nostrādātās darba dienas no darba laika uzskaites tabeles. Ja darba laika uzskaites tabele nav aizpildīta, tiek ņemts dienu skaits no summētās darba laika uzskaites tabeles. Ja kādā mēnesī aizpildītas abas tabeles – nostrādātas stundas tiek ņemtas no parastās darba laika uzskaites tabeles.
Ja opcija 891 ir ieslēgta, no standarta darba laika uzskaites tabeles tiek ņemts reāli nostrādātais dienu skaits. Ja darba laika uzskaites tabele nav aizpildīta, tiek ņemta visu dienu summa no summētās darba laika uzskaites tabeles.
Svarīgi: stundas un dienas no pamatlikmes tiek ņemtas vienmēr, neatkarīgi no ķeksīša “summēt stundas”. Dienas un stundas no papildu likmēm tiek ņemtas ar nosacījumu, ja šim uzkrājuma veidam ir pazīme “summēt stundas”.
Ikgadējā atvaļinājuma dienu skaits, kuras darbinieks var izmantot:
Sākums – neizmantotais ikgadējā atvaļinājuma dienu skaits uz norēķinu mēneša 1. datumu
Sākuma korekcija – dienu skaits, kas tiek pievienotas neizmantotajām dienām mēneša sākumā. Šīs kolonnas vērtība var būt pozitīva un negatīva. Sleju izmanto arī uzkrātā atvaļinājuma sākuma vērtību uzstādīšanai.
Daudzums – ikgadējā atvaļinājuma dienu skaits, ko darbinieks izmantojis kārtējā mēnesī.
Daudzuma korekcija – dienu skaits, ko pievieno izmantotajām atvaļinājuma dienām aprēķina mēnesī. Šīs kolonnas vērtība var būt pozitīva un negatīva.
Beigās - neizmantotais ikgadējā atvaļinājuma dienu skaits norēķinu mēneša pēdējā datumā
Rezerve – summa. Rezerve = (vidējās izmaksas + vidējās izmaksas korekcija) * neizmantotā atvaļinājuma dienu skaits mēneša beigās * (20/28).
Koeficientu (20/28) izmanto tāpēc, ka uzskaiti atvaļinājumu rezerves formā veic kalendāra dienās, bet atvaļinājuma apmaksu veic par darba dienām.
Nodoklis (12 sleja) – darba devēja soc. nodokļa summa par rezerves summu.
Nodoklis (13. sleja) - darba devēja soc. nodokļa likme pārskata beigu datumā + 1.
Piemērs:
Dienas mēneša beigās 81,51
Vidējā izpeļņa 40,64 eiro
Rezerve 40,64 * 81,51 * (20/28) = 2366,12 euro
Darba devēja soc. nodoklis 2366,12 * 23,59% = 558,17 euro
Pēc ikgadējā atvaļinājuma uzkrājumu aprēķina no atvaļinājumu rezerves noraksta atvaļinājuma kalendāra dienu skaitu. Lai redzētu aktuālos datus par aprēķināto mēnesi tabulā, formā ir jānospiež OK poga.
Programma var automātiski katru dienu pārskaitīt atvaļinājumu rezervi divos mēnešos: pašreizējais un iepriekšējais. Pašreizējais datums ir servera datums. Par automātisko pārrēķināšanu ir atbildīgs parametrs 1083. Atvaļinājuma rezerves\ Atvaļinājumu rezerves pārrēķina sākuma laiks. Ja parametrā norādīts laiks 00:00 - pārrēķins netiek veikts. Ja parametrā norādīts cits laiks, tad reizi diennaktī norādītajā laikā sākas automātiska atvaļinājumu rezerves pārrēķināšana.
Darbiniekam par kārtējo mēnesi aprēķina 2,33 neizmantotā atvaļinājuma dienas ar nosacījumu, ka darbinieks nostrādājis pilnu mēnesi. Ja darbinieks tika pieņemts vai atlaists mēneša vidū, tad aprēķināšana notiek proporcionāli nostrādātajām dienām.
Piemērs:
Darbinieks pieņemts 11.06.2023. Pirmā darba mēneša beigās viņam aprēķinās
(2,33/30) * 20 = 1,55 dienu
Aprēķinot uzkrāto atvaļinājumu, izslēdz neattaisnoto prombūtņu dienas (dīkstāve darbinieka vainas dēļ, darba kavējums) un tēva atvaļinājuma dienas.
Programmā ir iestatījums 1076.“Atvaļinājums\ neņemt vērā neapmaksātu atvaļinājumu atvaļinājumu rezervē”. Noklusējuma iestatījums ir izslēgts. Ja ir ieslēgts parametrs, neapmaksātu atvaļinājumu dienas AN neņem vērā atvaļinājumu rezerves dienu aprēķinā, sākot ar 5 atvaļinājuma nedēļu.
https://lvportals.lv/e-konsultacijas/24195-atvalinajums-bez-darba-samaksas-saglabasanas-2021
Ja bezalgas atvaļinājums ilgst vairāk par 4 nedēļām gadā (programma uzskata gadu, sākot ar pieņemšanas darbā datumu vai izstāšanās no dekrēta atvaļinājuma datumu), uzkrāto atvaļinājuma dienu skaitu samazina roporcionāli atvaļinājuma dienu skaitam bez samaksas, sākot ar tā piekto nedēļu.
Programmā ir iespēja fiksēt datus atvaļinājumu rezervē par iepriekšējiem periodiem.
Lai to izdarītu, kolonnā ar nosaukumu “atvaļinājumu rezerve” formā “Moduļu slēgšanas datumi” ir jāiestata datums, līdz kuram atvaļinājumu rezerves aprēķinam jāpaliek nemainītam.
Vienā no slejām "Personāls. atvaļinājumu rezerve (datums)" un "Personāls. atvaļinājumu rezerve (termiņš)" var noteikt darbinieku atvaļinājumu rezerves aprēķina datu apskates un koriģēšanas termiņus.
Slēgtajos periodos veidlapā atvaļinājumu rezerve nav aktīva aprēķina poga – poga OK, un nevar ierakstīt datus kolonnās "Vidējās ipeļņas korekcija", “Daudzuma korekcija” un “Sākuma korekcija”.
Slejā “Sākuma korekcija” jāieraksta neizmantotā atvaļinājuma atlikumi uz mēneša 1 datumu pirms darba sākšanas ar programmu Grins5. Pēc tam aprēķināt atvaļinājuma atlikumus nākamajā mēnesī.
Piemērs:
Nolēmuši algu Grins5 programmā aprēķināt no 01.01.2023. Tad formā “Atvaļinājumu rezerve” jāatver 2022. gada 12. mēnesis. Katram darbiniekam sarakstā ievadīt slejā “Sākuma korekcija” neizmantotā atvaļinājuma atlikumus uz 01.12.2022. Pēc tam jāveic atvaļinājumu rezerves aprēķins uz 01.2023.
Lai varētu skaitīt atvaļinājumu rezervi, jāaizpilda informācija par uzrēķiniem darbinieku algu kartītēs 2022. gada pēdējos 6 mēnešos ( 07.2022-12.2022).